Lípa je velmi zajímavý strom. A to nejenom proto, protože se jedná o náš národní strom. V České republice je velmi oblíbený i lipový čaj. Nejenom pro svou skvělou vůni a chuť, ale také pro své zdravotní účinky. Lípa roste po celé České republice. V plném rozkvetu je od května do července. V tomto období si tedy můžete lipové květy nasbírat. Květy lípy sbíráme pouze, pokud je slunečno, nejlépe v odpoledních hodinách. Schnout je poté necháme rychle a na vzdušném místě, nezavírejte je tedy nikde do krabičky nebo něco podobného. Není dobré je ani sušit na přímém slunečním svitu, jelikož poté květy přijdou o své příjemné aroma.

lípa

Z lípy se vyrábí spoustu věcí. Jak už jsme zmínili, tím nejznámějším výrobkem je pravděpodobně lipový čaj. Ten je totiž našemu zdraví velmi prospěšný. Doporučuje se hlavně v období, kdy trpíte nějakou nemocí, jako je třeba chřipka nebo cokoliv, co je doprovázeno vysokými teplotami. S těmi dokáže totiž lipový květ poměrně účinně bojovat. Povzbuzuje také procesy pocení, což je při horečkách žádoucí. Rovněž ho oceníte tehdy, kdy budete trpět angínou nebo různými záněty dýchacích cest. Kromě toho vám může pomoci i při podrážděném žaludku, pokud trpíte onemocněním střev anebo onemocněním močového měchýře.

džbán

Kromě čaje se z lípy vyrábí i výborný med, který má rovněž podobné účinky. Ideální kombo uděláte tedy, pokud přidáte lipový med přímo do lipového čaje. Kromě skvělých zdravotních účinků je totiž lipový čaj s medem i velmi chutný. A co taková kosmetika? Lípa se osvědčila především ve vlasové kosmetice, a to konkrétně při boji proti vypadávání vlasů. Polívejte si vlasy pravidelně odvarem z lípy nebo si pomocí lipové kosmetiky promasírujte vlasovou pokožku a uvidíte, že brzy budou vaše vlasy delší, hustější a budou na první pohled působit mnohem zdravěji. Chce to jen dodržovat pravidelnost.