Je pravdou, že cesty do zahraničí nás mohou poměrně dost obohatit. Poznání nových lidí i kultury je vždy prospěšné, bez ohledu na to, kolik nám je let. Ovšem pokud chceme, aby naše cesta proběhla v pořádku, je potřeba dodržovat několik bezpečnostních opatření. V první řadě bychom si měli zjistit o dané zemi základní fakta. Dobré je podívat se na měnu, kterou se tam platí, a případně zda není výhodnější platit například Eury či dolary. To samozřejmě znamená hledání kurzu a zjišťování, která výměna je pro nás výhodnější. Jen mějte na paměti, že každá směnárna má vlastní kurz, který se od toho standardního může poněkud lišit.

 

dlouhá cesta může být únavná

 

Rozhodně se však nedoporučuje měnit peníze až na místě. Můžete se stát snadným terčem podvodníků, zvláště pokud dobře neovládáte místní jazyk a spoléháte se například na angličtinu. Proto si hotovost vyměňte již před odjezdem. Platit kartou je samozřejmě možné, většinou to však není výhodné a v některých zemích je stále ještě mnoho prodejen, které tento způsob platby neumožňují.

 

mnoho lidí sní o exotické destinaci

 

Pokud jedete vlastním vozidlem, rozhodně se podívejte na místní dopravní předpisy, týkající se především maximální povolené rychlosti a přednosti v jízdě. Pamatujte, že pravidlo pravé ruky, které zde tak dobře známe, je v podstatě exkluzivní pro Česko. Nepočítejte tedy s tím, že bude dodržováno i v zahraničí.

 

I tak se však může stát, že vás zastaví policejní kontrola. Ovšem, podobně jako i u nás, i všude jinde se najdou podvodníci, vydávající se za policisty a vybírající „pokuty“ na nic netušících turistech. Podívejte se tedy, jak by měla uniforma policisty dané země skutečně vypadat a jaké má policista pravomoci. Vždy také chtějte identifikaci.

 

Pokud se ubytováváme, je rozhodně lepší zvolit klasické turistické centrum. Jistě, možná zde nenasajete tolik kultury, avšak je to rozhodně bezpečnější. Pamatujte, že zdaleka ne všechny země jsou tak bezpečné, jako ta naše. S tím je proto potřeba počítat a podle toho se také zařídit. Jistě, není nutné být paranoidní, avšak i zde platí, že je lepší být připraven.