Mnoho z nás následuje módní trendy. To neplatí jen o oblečení, nýbrž o mnoha dalších nejrůznějších věcech. Je však pravdou, že zdaleka ne všechny nám prospívají. V historii najdeme hned několik příkladů, kdy se do módy dostaly výrobky, které byly dokonce škodlivé. To se nám může zdát zvláštní. Přeci jen, proč by si člověk dobrovolně ubližoval? Zde však značně podceňujeme lidskou touhu začlenit se. Ta má v našem podvědomí často precedens dokonce i před naším zdravím, a to i v dnešní moderní době. Typickým příkladem mohou být jízdy na motorce – nejsou nijak bezpečné, nám ani přírodě neprospívají, přesto je motorkářů poměrně velká skupina.

 

některé módní trendy mohou být škodlivé

 

Je však pravdou, že zdaleka ne vždy musí veřejnost o nebezpečnosti dané věci vědět. Podívat se v tomto ohledu můžeme například na kouření. Když vznikaly první cigarety, spustila se kampaň, která tvrdila, jak jsou pro naše zdraví prospěšné. Dokonce byli najati i falešní doktoři, aby se celá věc zdála věrohodnější. Lidé tak neměli ani tušení, že si ubližují.

 

Samozřejmě se můžeme ptát, proč tedy kouříme i v dnešní době, kdy jsou rizika velmi dobře známa, stejně jako statistiky ukazující, za kolik úmrtí jsou cigarety odpovědny. Zde je však potřeba poznamenat, že se již dávno nejedná o módní záležitost, nýbrž o závislost. A té se zbavuje velmi těžko, zvláště když není úřady nijak postihovaná.

 

konformita není vždy dobrým řešením

 

Ukazuje se tedy, že i přes všechnu naši vyspělost, vše, co jsme vynalezli, jsme stále ovládáni stejnými pudy, jako naši dávní předkové. Rozdíl však je v tom, že my jsme si jich vědomi, a můžeme se rozhodnout, zda je uposlechneme či nikoliv. Jistě, jít proti vlastní přirozenosti není nijak snadné, avšak je to jediná možnost, jak skutečně spustit změnu. A kdo ví, pokud bude takových lidí více, najednou budeme patřit do určité skupiny. Naše potřeby tedy budou naplněny, a to bez toho, že bychom se zbytečně vystavovali nějakému riziku.