O tom, že politika je pro mnoho z nás důležitým tématem, není pochyb. Stačí se jen podívat, kolik vztahů bylo zničeno, případně kolik rodin se rozhádalo jen kvůli rozdílným politickým názorům. Pravdou totiž je, že právě tyto vnímáme zdaleka nejsilněji, a podle toho je také bráníme. Znamená to také, že je pro nás obtížné je změnit, a to i pod tíhou důkazů a faktů. Proč tomu tak ale je?

 

jak skutečně vypadají volby

 

Pravdou je, že co se politiky týče, vidíme obvykle svět poněkud černobíle – takhle strana/politik je dobrá, takže nemůže udělat nic špatného, zatímco ta druhá neudělá nic dobrého. Je to především proto, že většina z nás má o politice jen velmi povrchní představu. Ve skutečnosti, jak už to tak bývá, nic není černobílé, ani politika. Problém je, že se politici takto v podstatě sami prezentují.

 

Samozřejmě to nedělají samoúčelně. Koneckonců není náhodou, že zaměstnávají nejlepší marketingové experty. Vědí totiž velmi dobře, že musí své jméno prodat v podstatě jako zboží. A čím více očerní druhou stranu, případně v čím lepším světle ukážou tu svou, tím více voličů si získají.

 

korupce v politice

 

Vyhovuje jim také to, že lidé mají na politiku tak silné názory. Čím silnější totiž jsou, tím více je jejich příznivci budou podporovat, a tím více jich přijde k volbám. V důsledku to pak znamená vyšší šanci na zvolení, což je to o co tu jde především. A to bez ohledu na to, jak moc daný politik tvrdí, že vše dělá pro lidi.

 

Roli zde hraje také Dunning-Krugerův efekt, který nám říká, že čím méně toho o nějakém subjektu víme, tím silnější názor na něj máme. Je to především proto, že v takovém případě je pro nás snazší vidět onen problém černobíle, což je jen málokdy ten případ. A to platí i o politice. Pokud bychom věděli, co vše se zde ve skutečnosti odehrává, nejspíše bychom se na ni dívali mnohem méně kriticky a bylo by pro nás těžší některého politika naprosto podporovat či totálně nenávidět. Bohužel, je pravděpodobné, že to se nikdy nestane.