Vybíráte novou tiskárnu pro svou domácnost? Pak vás zřejmě bude zajímat co nejvíce parametrů, dle kterých se budete rozhodovat. Spousta rodin hlavně požaduje, aby tiskárna, kterou zakoupí, byla levná. Levné tiskárny jsou stále ve velké oblibě, a pravděpodobně vám budou stačit, pokud nepotřebujete nějaké velké funkce, vymoženosti anebo nekupujete velkou tiskárnu do kanceláře či podobného prostoru. U ceny tiskárny musíte zohlednit především to, jaká tiskárna je. Tiskáren totiž je několik základních druhů. Máme tiskárny jehličkové, které jsou jedním z nejstarších typů tiskárny.

tiskárna

Tyto tiskárny jsou sice poměrně levné, nicméně jejich tisk je hlučný a nejsou tak spolehlivé, jako modernější varianty tiskáren. V dnešní době už se téměř nevyužívají, jelikož je vytlačily tiskárny laserové a inkoustové. Inkoustové tiskárny jsou oblíbené právě pro svou nízkou pořizovací cenu. Jejich tisk je levný, spolehlivý a jsou vhodný pro tisk černobílý tisk a barevný tisk, dokonce i pro tisk fotografií. Nevýhodou je poměrně nákladný provoz, jelikož inkoustové tonery nejsou zrovna nejlevnější. Hrozí také uspání inkoustových trysek inkoustem, takže inkoustové jsou náchylnější na možné poškození.

tisk

Další možností jsou tiskárny laserové, které fungují na principu laseru. Tyto tiskárny jsou trochu dražší na pořízení než tiskárny inkoustové, na druhou stranu, jejich provoz je poté levnější. Nejsou příliš vhodné na barevný tisk, ale černobílý je z nich kvalitní. Jejich provoz je velmi tichý. Jak vidíte, tiskárny se mezi sebou v mnohém liší. Záleží tedy na vašich preferencích. Nedoporučujeme kupovat tiskárny jehličkové, daleko lepší kvalitu za srovnatelnou cenu získáte u tiskáren inkoustových. Tam ale posléze narazíte na dražší údržbu. Laserové tiskárny jsou zase dražší na pořízení, ale jejich provoz je poté levnější. Záleží tedy na tom, co nakonec zvolíte.