Přestože to vypadá, že šestitýdenní pobyt v rehabilitačním zařízení, kromě pravidelného cvičení nepřinese do života nová dobrodružství a poznání, opak je pravdou. Už druhý týden, kdy během dopoledních hodin probíhají rehabilitační terapie, se téměř všichni klienti začínají rozhlížet, jakým způsobem vyplnit nejen odpolední, ale hlavně víkendové časy. Smysluplně a podle vlastních představ. A proto pro všechny, kteří rádi cestují a poznávají nová místa, čeká v okolí Chuchelné mnoho překvapení. Bolatický skanzen lidových tradic a řemesel je jedním z cílů, kam je možné o víkendu vyrazit.

Cestování po okolí

Otevřen je v letních měsících. Od června do září. Tím, že je skanzen umístěn nedaleko kostela v centru obce, návštěvníci mohou nahlédnout do dochovaných částí domů a prádelny. Či do stájí koňů a chlévů domácích zvířat. Řemeslné nástroje jsou vystaveny v přilehlých kůlnách. Obzvláště za prohlédnutí stojí zemědělské stroje, kterými naši předci obhospodařovali svoje políčka. Při troše štěstí je možné se zúčastnit i některé z tradičních lidových akcí, pořádanými místními soubory. Pro všechny, kterým to fyzická zdatnost dovolí, je příjemnou změnou návštěva přírodní rezervace Dařenec.

Západ slunce

V případě, že dolní končetiny ještě nejsou v dobrém stavu, celou prohlídku je možné absolvovat na invalidním vozíku. Informační tabule, které celou trasu lemují, seznámí návštěvníky nejen s místní geologii a historii, ale rovněž i s druhy živočichů a rostlin, které se v blízkém okolí vyskytují. Čtyři druhy orchidejí tak zaujmou milovníky květin a syslové a kuny zase nadchnou pro svoji plachost všechny obdivovatele zvířat. Odpočinkové lavičky nabízejí nejen oddech, ale i překrásné výhledy do okolní krajiny. Anebo na hladinu lesní studánky. Asi patnáct kilometrů od Chuchelné je město Hlučín, ve kterém je možné navštívit Areál československého opevnění. Toto místo, které bylo zbudováno v předválečných letech  a mapuje vojenskou historii naší vlasti. Tři pěchotní sruby skrývají nejen technické zázemí, ale i zbraně z té doby.