Středozemní styl života nebo též mediteránský. V současné době zažívá obrovský boom a je inspirací států ležících kolem Středozemního moře.

Inspirujte se státy Itálie, Řecka, Španělska, Francie a Chorvatska.

Tento styl je oblíbený jak u výživových poradců, tak u bytových designérů. A tak zvaní bohémové, ti na něj nedají také dopustit.

Obyvatelé žijící kolem Středozemního moře jsou známí svojí pohostinností, dobrou náladou (možná za to může všudypřítomné slunce) a všeobecným klidem. Nikam nespěchají, po obědě si klidně dají siestu a večer si užívají déle do večera. Venku je ještě teplo, tak proč to nevyužít na posezení s přáteli u dobrého jídla a pití. Zároveň nedají dopustit na rodinu a váží si dobrých příbuzenských vztahů. 

moře

Jak to využít v naší české kotlině?

Možná si říkáte, že životní styl, počasí i strava je v České republice natolik odlišná, že nevíte, čím se vlastně inspirovat. Ale přece jen se něco najde a obzvlášť v létě vás to bude bavit.

1) pořádejte společné posezení s rodinou a přáteli. A jako večeři nachystejte pochoutky středomořské stravy. Co konkrétně to může být?

  • salát z čerstvé zeleniny zakápnutý kvalitním olivovým olejem 
  • předkrmy v malých mističkách: olivy, mozzarella, prosciutto, artyčoky, kapary, parmezán a gorgonzola
  • ryby a mořské plody
  • luštěniny a obiloviny
  • grilovanou zeleninu (lilek, cuketu, papriku, rajče)
  • láhev dobrého vína

víno

Tip: s jídlem nespěchejte a zapomeňte na známé rčení „u jídla se nemluví“. Konverzujte a konzumujte jak je libo.

2) vybavte si domov ve středomořském stylu

Středomořský styl je svěží a lehký. Dominují v něm jednoduché barvy jako téměř všechny odstíny modré a bílé. Pokud zrovna nechcete přestavovat celý byt, použijte modrou a bílou na doplňcích (například polštářky). A máte-li balkon vytvořte si tam pohodové posezení plné barevných živých květin.

Tip: do květináčů na balkon vysaďte také bylinky.